Ghana’s 8th Parliament of the 4th Republic: List of Leaders, Members and their Constituencies

On January 7, 2021, 275 elected Members of Parliament were sworn into Office for a four-year term, forming the 8th Parliament of the Fourth Republic of Ghana.

This follows their elections in the December 7, 2020 Presidential and Parliamentary elections

Prior to the swearing-in, the 275 MPs-elect, in accordance to the Articles 95, 96 and 100(2) of the 1992 Constitution of Ghana, elected the Speaker of Parliament and the two Deputies.

Below are the list of the Leaders and Members of Parliament, and their Constituencies.

Speaker: Alban Sumana Kingsford Bagbin

1st Deputy Speaker: Joseph Osei Owusu

2nd Deputy Speaker: Andrew Asiamah Amoako

NPP Leadership in Parliament

Leader: Suame MP, Osei Kyei-Mensah-Bonsu

Deputy Leader: MP, Efutu, Alexander Afenyo Markins

Chief Whip: MP, Nsawam-Adoagyiri, Frank Annor Dompreh

First Deputy Chief Whip: Tolon MP, Habib Iddrisu

Second Deputy Whip: Ayawaso West-Wuogon MP, Lydia Alhassan.

NDC leadership in Parliament

Leader: Haruna Iddrisu, MP, Tamale South

Deputy Leader:  James Klutse Avedzi, MP, Ketu North

Chief Whip: Muntaka Mubarak, MP, Asawase

First Deputy Whip: Ahmed Ibrahim, MP, Banda

 Second Deputy Whip: Comfort Doyoe Ghansah, MP, Ada

Members of Ghana's 8th Parliament
ConstituencyName of MPPolitical Party
Asunafo NorthEvans Bobie OpokuNPP
Asunafo South Eric OpokuNDC
Asutifi NorthPatrick BanorNPP
Asutifi SouthCollins DaudaNDC
Tano NorthFreda PrempehNPP
Tano SouthBenjamin Yeboah SekyereNPP
Adansi-AkrofuomAlex BlanksonNPP
Adansi-AsokwaKobina Tahir HammondNPP
Afigya Kwabre NorthCollins Adomako-MensahNPP
Afigya Sekyere EastMavis Nkansah BoaduNPP
Ahafo Ano NorthSuleman Adamu SanidNPP
Ahafo Ano South EastFrancis Manu-AdoaborNPP
Ahafo Ano South WestKwaku Adu Johnson NPP
Asante-Akim CentralKwame Anyimadu - AntwiNPP
Asante-Akim NorthAndy Kwame Appiah-KubiNPP
Asante-Akim SouthKwaku Asante-BoatengNPP
AsawaseMubarak Mohammed MuntakaNDC
AsokwaPatricia AppiagyeiNPP
Atwima-KwanwomaKofi Amankwa-ManuNPP
Atwima-MponuaIsaac Kwame AsiamahNPP
Atwima-Nwabiagya NorthBenito Owusu BioNPP
Atwima-Nwabiagya SouthEmmanuel Adjei AnwhereNPP
BantamaFrancis Asenso -BoakyeNPP
BekwaiJoseph Osei-OwusuNPP
Bosome-Freho Akwasi Darko BoatengNPP
BosomtweYaw Osei AdutwumNPP
Effiduase-AsokoreNana Ayew AfriyieNPP
Ejisu John Ampotuah KumahNPP
Ejura-SekyedumaseMuhammad Bawah BraimahNDC
Ejura-Sekyedumase Muhammad Bawah Braimah NDC
Fomena (Adansi North)Andrew Asiamah AmoakoIND
JuabenAma Pomaa BoatengNPP
KumawuPhilip BasoahNPP
Kwabre EastFrancisca Oteng MensahNPP
KwadasoKingsley Nyarko`NPP
MampongKwaku Ampratwum-SarpongNPP
Manhyia NorthAkwasi KonaduNPP
Manhyia SouthMatthew Opoku PrempehNPP
Manso Edubia Frimpong Yaw AddoNPP
Manso NkwantaGeorge Kwabena Obeng Takyi NPP
New Edubease Adams Abdul-SakamNDC
NhyiaesoStephen AmoahNPP
Nsuta-Kwamang-BeposoAdelaide NtimNPP
Obuasi EastPatrick Boakye-YiadomNPP
Obuasi WestKwaku Agyemang KwartengNPP
Odotobri Emmanuel Akwasi GyamfiNPP
Offinso North Augustine Collins NtimNPP
Offinso SouthIsaac Yaw OpokuNPP
Offinso NorthAugustine Collins NtimNPP
Offinso SouthIsaac Yaw OpokuNPP
OforikromEmmanuel Marfo NPP
Old TafoVincent Ekow AssafuahNPP
Sekyere Afram PlainsAlex Adomako-MensahNDC
SuameOsei Kyei Mensah BonsuNPP
Subin Eugene Boakye AntwiNPP
Banda Ahenkro Ahmed Ibrahim NDC
Berekum West Kwaku Agyenim-BoatengNPP
Berekum East Nelson KyeremehNPP
Dormaa CentralKwaku Agyeman-ManuNPP
Dormaa East Paul Apreku Twum Barimah NPP
Dormaa West Vincent Oppong AsiamahNDC
Jaman North Freederick Yaw AhenkwahNDC
Jaman South Williams Okofo-DatehNDC
Sunyani East Kwasi Ameyaw CheremehNPP
Sunyani West Ignatius Baffour AwuahNPP
Tain Adama SulemanaNDC
Wenchi Haruna SeiduNDC
Atebubu-Amantin Sanja Nanja NDC
Kintampo North Joseph Kwame KumaNDC
Kintampo South Alexander GyanNPP
Nkoranza North Joseph Kwasi MensahNDC
Nkoranza South Emmanuel Kwadwo Agyekum NDC
Pru East Kwabena DonkorNDC
Pru West Stephen JawulahNPP
Sene East Dominic NapareNDC
Sene West Kwame Twumasi AmpofoNDC
Techiman North Elizabeth Ofosu-AdjareNDC
Techiman South Martin Kwaku Adjei-Mensah KorsahNPP
Abura-Asebu-Kwamankese Elvis Morris DonkohNPP
Agona East Queenstar Pokua SawyerrNDC
Agona West Cynthia Mamle MorrisonNPP
Ajumako-Enyan-Essiam Cassiel Ato Baah ForsonNDC
Asikuma-Odoben-Brakwa Alhassan Kobina GhansahNDC
Assin Central Kennedy Ohene AgyapongNPP
Assin North James Gyakye QuaysonNDC
Assin South John Ntim FordjuorNPP
Awutu-Senya East Mavis Hawa Koomson NPP
Awutu-Senya West Gizella Tetteh AgbotuiNDC
Cape Coast North Kwamena Minta NyarkuNDC
Cape Coast South Kweku George Ricketts-HaganNDC
Effutu Alexander Afenyo-MarkinNPP
Ekumfi Abeiku Crenstil NDC
Gomoa Central Naana Eyiah Quansah NPP
Gomoa East Desmond De-graft PaitooNDC
Gomoa West Richard Gyan MensahNDC
Hemang Lower Denkyira Bright Wireko BrobbeyNPP
Komenda-Edina-Eguafo-Abirem Samuel Atta MillsNDC
Mfantseman Ophelia HayfordNPP
Twifo-Atii Morkwaa T.D. David VondeeNDC
Upper Denkyira East Festus Awuah KwofieNPP
Upper Denkyira West Daniel Ohene DarkoNDC
Abetifi Bryan AchemapongNPP
Abirem John Frimpong OseiNPP
Abuakwa North Gifty Twum Ampofo NPP
Abuakwa South Samuel Atta Akyea NPP
Achiase Kofi Ahenkorah MarfoNPP
Afram Plains North Betty Crosby Mensah NDC
Afram Plains South Joseph Appiah BoatengNDC
Akim Oda Alexander Akwasi AcquahNPP
Akim Swedru Kennedy Osei Nyarko NPP
Akropong Nana Ama Dokua Asiamah AdjeiNPP
Akwapim South Osei Bonsu AmoahNPP
Akwatia Henry Yiadom Boakye NDC
Asene-Akroso-Manso George Kwame AboagyeNPP
Asuogyaman Thomas Nyarko AmpemNDC
Atiwa East Abena Osei AsareNPP
Atiwa West Kwesi Amoako AttaNPP
Ayensuano Addi Safori TeddyNDC
Fanteakwa North Kwabena Amankwa Asiamah NPP
Fanteakwa South Kofi Okyere-AgyekumNPP
Kade Alexander AgyareNPP
Lower Manya Krobo Ebenezer Okletey TerlabiNDC
Lower West Akim Charles AcheampongNPP
Mpraeso Davis Ansah Opoku NPP
New Juaben North Kwasi Boateng AdjeiNPP
New Juaben South Micheal Okyere Baafi NPP
Nkawkaw Joseph FrimpongNPP
Nsawam Adoagyiri Frank Annoh-DomprehNPP
Ofoase-Ayirebi Kojo Oppong-NkrumahKojo Oppong-Nkrumah
Okere Daniel Botwe NPP
Suhum Kwadjo Asante NPP
Upper Manya Krobo Bismark Tetteh NyarkoNDC
Upper West Akim Frederick Obeng AdomNPP
Yilo Krobo Albert Tetteh NyakoteyNDC
Ablekuma Central Dan Abdul-latifNDC
Ablekuma North Sheila BartelsNPP
Ablekuma South Alfred Okoe VanderpuijeNDC
Ablekuma West Ursula G OwusuNPP
Ada Comfort Doyoe Cudjoe-GhansahNDC
Adenta Mohammed Adamu Ramadan NDC
Amasaman Akwasi Owusu Afrifa-MensahNPP
Anyaa-Sowutuom Dickson Adomako KissiNPP
Ashaiman Ernest Henry Norgbey NDC
Ayawaso Central Henry QuarteyNPP
Ayawaso East Naser Toure MahamaNDC
Ayawaso North Yussif Issaka Jajah NDC
Ayawaso West Wuogon Lydia Alhassan NPP
Bortianor-Ngleshie-Amanfrom Sylvester TettehNPP
Dade Kotopon Rita Naa Odoley SowahNDC
Dome Kwabenya Sarah Adwoa SafoNPP
Domeabra-Obom Sophia Karen Edem AckuakuNDC
Korle Klottey Zanetor Agyeman-Rawlings NDC
Kpone-Katamanso Joseph AkuertehNDC
Krowor Agnes Naa Momo LarteyNDC
Ledzokuku Benjamin Ayiku Nartey NDC
Madina Francis-Xavier Kojo SosuNDC
Ningo-Prampram Samuel George Nartey NDC
Odododiodio Edwin Nii Lante VanderpuyeNDC
Okaikwei Central Patrick Yaw BoamahNPP
Okaikwei North Theresa Lardi AwuniNDC
Okaikwei South Dakoa Newman NPP
Sege Christian Corleytey Otuteye NDC

 

We love feedback.
While you're here, kindly tell us how we can improve on our reports.

Recommended

Be the first to receive new reports. Subscribe to our newsletter